Ören Hayat Evleri

Ege'nin kalbinde yeni bir "Hayat"

Türkiye'nin güneybatısında, Ege'nin dünyca ünlü Gökova Körfezi'nde, Keramos-Ören'de yeni bir yaşam deneyimi doğuyor; "Hayat Evleri"...

Bodrum'dan başlayan mavi yolculuğun ilk durağı Çökertme Koyu ile koruma altındaki Akbük Koyu'nun ortasında bulunan Keramos-Ören'de kurulan "Hayat Evleri" 15.000 m2 alan üzerinde, denize sıfır konumda, 24 adet özel villadan oluşuyor. 3 ayrı tipte inşa edilen 24 adet villanın bir tipi tek katlı, diğer iki tipi iki katlı olmak üzere farklı yaşam şekillerine olanak sunmak üzere tasarlandı. Tek katlı Tip 1 152,38 m2  brüt alana sahipken, iki katlı Tip 2 193,15 m2 ve diğer iki katlı Tip 3 162,04 m2 brüt alana sahiptir.

KERAMOS ÖREN

Ören beldesi, Muğla il merkezine 58km, Milas ilçesine 40km ve Bodrum ilçesine ise 62 km uzaklıktadır. Antik çağdaki ismi Yunanca'da "Çömlekçilik" anlamına gelen Keramos iken zamanla değişerek, Gereme ismini almıştır. Günümüzde ise belde "harabe" anlamını taşıyan Ören adını almıştır.

Mitolojide Dionysos ile Ariadne'nin oğlu ve çömlekçilik sanatının kurucusu sayılan Keramos'tan adını alan, Helenistik, Roma ve Bizans imparatorluklarının yaşadığı kentin kalıntıları günümüzde belde yerleşiminin içinde varlıklarını devam ettirmektedir.

Antik dönemde kendini göstermeye başlayan kent Roma olimpiyatlarını kazanan ilk antik kent olmuştur.

Tarihi süreçte birçok döneme ve uygarlığa tanıklık eden Keramos kentini gezgin Evliya Çelebi, "safi bağlık ve bahçelik" bir yer olarak tanımlamıştır.

Nedİr "Hayat"?
Geleneksel Muğla evlerinin en önemli öğesidir. Mahremiyet kaygısıyla yapılan yaşam alanlarında günlük hayatın geçtiği avlu ve bahçedir. Geleneksel öğelerin modern bir yorumu olarak ortaya çıkan "Hayat Evleri" adını bu bahçelerden alır. Kullanıcıların bütün dünyayı evlerinin kapısında bırakıp mahremiyeti "hayat"larında, kendilerine ait özelleşmiş bahçelerinde yaşayabilmeleri için her ev bir adet iç bahçe veya avlu ile tasarlanmıştır. Evleri birbirinden ayıran ve aynı zamanda birleştiren çim havuzları ise ortak kullanım alanları sunar. Çocuk oyun alanları, güneşlenme ve barbekü alanları gibi sosyal alanlar bu ortak bahçelerde konumlanır. Evlerin kullanım alanı dışındaki peyzaj alanları ise yürüyüş-koşu ve bisiklet parkurları, basketbol sahası, ortak barbekü alanları ve 24 araçlık üzeri kapalı otopark barındırır. 

Deniz esintisiyle serinleyen Ege Yazları
Yamaç paraşütçülüğünde rüzgar verimliliği açısından Türkiye'nin ideal yamaç paraşütü ortamını sunan Ören'in denize uzanan dik yamaçları, Türkiyede'ki en eski ve verimli rüzgar sörfü, yüzme ve yelken okuluna ev sahipliği yapar. "Hayat Evleri'nin" yanı başında bulunan 650 yatlık Marina, mavi yolculuk yapa ailelere duraklama ve eşsiz Ören koyunun tadını çıkarma imkanı sunar.

Ören "Hayat Evleri'nin" tasarım kriterlerinin başında hakim rüzgar yönünü takip eden kuzey-güney konumlandırması gelir. Kuzeydeki dağlardan gelen esinti bahçelerin ve evlerin içine alınır ve doğal klima ortamı sağlanır.

Ören "Hayat Evleri'nde" "hayat" 2015'te başlıyor!

TEAMFORES MİMARLIK

TeamFores, 1997 yılında İstanbul’da nitelikli mimarlık hizmetleri vermek üzere Serter Karataban tarafından kuruldu. Kurulduğu günden bu yana 2.500.000m²’nin üzerinde proje ve uygulama gerçekleştirdi. 2002 yılında yaptığı Kuyubaşı Fidanlığı’na ait showroom binası, 2002-2007 yılları arasında özel sektörde yapılan en iyi 15 binadan biri seçilmiş ve 2007 yılında İşveren Ödülü’ne aday gösterilmiştir. Aynı yapı, 2008 yılında Türkiye’nin tüm mimarlarının ilk yapılarını kapsayan “Mimarın İlk Yapısı Yarışması”nda üçlü kısa listeye kalarak finalist olmuştur. 2004 yılında davetli mimar olarak Belçika’nın Geel şehrinde SMS2 Timing şirketine ofis projesi yapmış ve uygulamasını denetlemiştir. 2007 yılında yapımı tamamlanan, eski bir Rum evinin yenilenerek butik otele dönüştürülmesi projesinde İ’zaz Otel, kullanıcı oylarıyla İstanbul’daki en iyi B&B otel seçilmiştir. TeamFores ayrıca 2007 yılında Dubai’de girdiği bir yarışmada 2. olmuş, Katar’da ise 2008 yılında Katar Bilim ve Teknoloji Parkı Ziyaretçi Merkezi Uluslararası Mimari Proje Yarışması’nda 1. olmuştur. 2011 yılında iç ve dış mekan yenileme ve onarım çalışmaları TeamFores tarafından yapılan Mazak Binası, ARKİV seçkilerine girmiştir. 2014 yılında Derindere Filo Kiralama şirketine ait ofis projesi SBID Uluslararası Akıllı Tasarım ve Ofis Yarışması’nda Türkiye’den finale kalan tek proje olup, aynı yıl Bener Hukuk Bürosu projesi birçok yarışmada finalist olmuş ve Mimarlık Almanağına girmeye hak kazanmıştır. Milas Atatürk Spor Salonu projesi de birçok kez kısa listeye kalmış ve WAC 19. Dönem projeleri arasında birinci seçilmiş, Turkcell Tepebaşı YK Ofisi ile de Teamfores, 2017 AD Interior Design Office kategorisinde kısa listeye kalmıştır. 

Serter Karataban, 2010 yılı Ocak ayında Ceyda Atıcı ile birlikte Stüdyo Dinamo İçmimarlık Ltd. şirketini kurmuş ve aynı yıl Nisan ayında, Burak Aluminyum için yaptığı stand ile Yapı Endüstri Merkezi’nin düzenlediği geleneksel Yapı Fuarı’nda “Amacına En Uygun Fuar Standı Tasarımı” yarışmasında 3.’lük ödülünün sahibi olmuştur. Serter Karataban, aralarında İstanbul Teknik Üniversitesi, Muğla Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Işık Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Gedik Üniversitesi, TOBB Üniversitesi; Bilgi Üniversitesi ve İSTEK Vakfı okullarının da bulunduğu çok sayıda okulda davetli mimar olarak mesleki seminerler ve dersler vermiştir. 15 Mart 2009 tarihinde, Yunanistan’dan gelen mimarlık öğrencilerine, Türkiye’nin kaliteli mimari mirasını ve iklimin mimari üzerindeki etkilerini anlattığı bir konferans vermiştir, Tasarım Atölyesi Kadıköy (TAK) gibi organizasyonlarda da konuşmacı ve panelist olarak yer almış, birçok kez, yarışmalarda ve diploma projelerinde davetli jüri üyeliği görevlerinde bulunmuştur. 
Özellikle Ofis, Otel, Eğitim Yapıları ve Kuluçka Merkezleri konusunda deneyimli olan Serter Karataban, 2016-2017 yıllarında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nde kendi atölyesinde proje yürütücülüğü ve Diploma Projesinde Süpervizörlük, 2018 yılından itibaren de Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde proje yürütücülüğü yaparak birikimlerini geleceğin mimarlarına aktarmaktadır.

... TOPLAM İNŞAAT
ALANI
... TOPLAM BAĞIMSIZ
BÖLÜM SAYISI
... BİNA
YÜKSEKLİĞİ

GALERİ

KONUMU

Gökova - Ören, Milas, Muğla

ADRES

...

Gökova - Ören, Milas, Muğla